GRODNO
Poniedziałek,
15 lipca
2024 roku
 

Dobra katecheza jest nauką dobrego życia

Słowo redaktora

 Rozpoczął się kolejny rok szkolny i akademicki dla dzieci i młodzieży, jak również rozpoczyna się kolejny rok katechetyczny w naszych kościołach. Kościół na Białorusi ciągle się rozwija, a więc i dzieło katechizacji nie stoi na miejscu. Coraz lepsze i wygodniejsze warunki w naszych salkach katechetycznych, więcej możliwości dopasowania godzin zajęć dla katechizowanych, jak również więcej różnego rodzaju pomocy dla katechetów. Spora liczba świeckich katechetów kształtuje się w katechetycznych instytutach na Białorusi. A więc wszystko jest gotowe, aby dobrze rozpocząć kolejny rok katechetyczny. Ale to jeszcze nie wszystko. W tych dniach w naszych kościołach są czytane listy księży biskupów, którzy zachęcają nas wszystkich do udziału w katechizacji: dzieci i młodzież, osoby dorosłe i starsze, rodziny i różne grupy specjalne. I właśnie to jest najważniejsze – aby w salkach katechetycznych nie zabrakło nas, naszych dzieci i młodzieży, którzy są przyszłością Kościoła i państwa, młodych rodzin oraz osób starszych, gdyż poznawać Boga można przez całe życie, nie ograniczając się jedynie poznaniem podstawowych prawd wiary.
Przede wszystkim, warto tak sobie oraz swoim dzieciom ułożyć plan zajęć, aby znalazło się w nim miejsce także na naukę religii. Niestety, tłumaczenia typu „moje dziecko ma za dużo szkoły lub innych zajęć” albo „moje dziecko już przystąpiło do Pierwszej Komunii” prowadzą naszych dzieci do życia bez sensu i celu. Bardzo wiele rodziców skarżą się na różnego rodzaju trudności w wychowaniu młodego pokolenia (a jest to dzisiaj przede wszystkim Internet). Więc katecheza jest niby skokiem ze spadochronem, który pomaga bezpiecznie wylądować – dzieci i młodzież, biorące udział w katechezie, czynią właśnie taki bezpieczny skok do dalszego życia. Znajdźmy czas i chęć, aby edukacja katolicka była w naszym kraju na dobrym poziomie.
    Katechizacja dotyczy nie tylko młodego pokolenia, ale również osób starszych, a w sposób szczególny naszych rodzin. Większe parafie dają wiernym możliwość uczęszczania do rożnych grup parafialnych – tzw. duszpasterstwo specjalistyczne – albo po prostu udziału w katechezie dla dorosłych. Jeżeli w Państwa parafii nie istnieją takiego rodzaju grupy katechetyczne, możecie się zebrać wraz z osobami chętnymi i poprosić księdza proboszcza o zorganizowanie takich spotkań. Niestety, problemem jest także pewność, że „wystarczy” katechizacja do Pierwszej Komunii świętej. I wiele rodziców dziwi fakt, że po tej uroczystości dziecko powinno nadal uczęszczaś na lekcje religii. Przecież jest to niby ukończenie jedynie klas szkoły podstawowej. W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim katechizować rodziców, aby zrozumieli i zmienili swój styl myślenia, aby dobrze zadbali o religijne wykształcenie swoich dzieci.
    Nauka wiary to nie tylko pacierze. Jest to poznanie Chrystusa, zaprzyjaźnienie się z Nim. Lecz i na tym jeszcze nie wszystko. Katecheza uczy każdego z nas życia we wspólnocie Kościoła oraz odpowiedzialności w życiu codziennym. Właśnie dzięki katechezie stajemy się dobrymi obywatelami. Jeżeli będziemy o tym pamiętać, nasz kraj zawsze będzie chrześcijańskim krajem, krajem dobrych i odpowiedzialnych ludzi. Przecież bycie dobrym chrześcijaninem i uczciwym obywatelem jest, tak myślę, marzeniem każdego rodzica, katechety, głowy państwa i td.
   
    Dobra katecheza jest nauką dobrego życia. Takiej nauki przede wszystkim powinno nie brakować w naszych rodzinach, gdyż właśnie rodzice stają się pierwszymi katechetami dla swoich dzieci. Pragnę każdemu życzyć w tym nowym roku katechetycznym, aby katecheza była Ewangelią życia człowieka, życia z Chrystusem, życia dobrego.

 

Kalendarz 2022

Kalendarz
«Słowo Życia»
na rok 2022

Czekamy na Wasze wsparcie

skarbonkaDrodzy Czytelnicy!
Prosimy Was o pomoc w głoszeniu Dobrej Nowiny. Czekamy na Wasze listy, artykuły, zdjęcia i wsparcie finansowe gazety. Jako jedna rodzina "Słowo Życia" pragniemy nieść słowo Boże, mówić o Chrystusie i Kościele co raz większemu gronu ludzi na Białorusi oraz poza jej granicami.