• Архіў нумароў
  • 2009
  • 18 (287), 4 кастрычніка 2009

У нумары 18 (287), 4 кастрычніка 2009:

“Апельсінавы букет”

| Хвіліна творчасці
Хочаце атрымаць радасць ад сумеснай творчасці? Наша прапанова – “Апельсінавы букет” Усе мы любім апельсіны, мандарыны, бананы! Яны - ў продажы круглы год. Але садавіну можна не толькі есці, ёю можна яшчэ любавацца: раскласці хораша ў вазе, намаляваць нацюрморт або стварыць з яе маляўнічы рысунак. Прапануем вам стварыць карціну з таго, што засталося ад садавіны - з лупінаў. Лупіну апе...

4 кастрычніка 2009 года

| Ад шчырага сэрца
◊◊◊ Вялебнаму ксяндзу Яраславу Грынашкевічу, былому рэдактару, з нагоды дня Нараджэння – самыя шчырыя пажаданні: шчодрых ласкаў і благаславення ад Бога, няспыннай апекі Марыі Панны, душэўнага супакою, людской зычлівасці на шляху святарства, здароўя і доўгіх гадоў жыцця. Рэдакцыя газеты “Слова Жыцця” ◊◊◊ Паважанаму ксяндзу Артуру Ма...

XXVII Нядзеля звычайная

| Разважанні з Божым Словам
З Eвангелля св. Марка Падышлі фарысеі да Езуса і, выпрабоўваючы Яго, спыталіся, ці дазволена мужу разводзіцца з жонкаю? Ён сказаў ім у адказ: “Што наказаў вам Майсей?”    Яны сказалі: “Майсей дазволіў пісаць разводны ліст і разводзіцца”. А Езус сказаў ім у адказ: “Дзеля жорсткасці сэрца вашага ён напісаў вам гэтую запаведзь, бо на пачатку стварэння Бог стварыў ...

XXVIII Нядзеля звычайная

| Разважанні з Божым Словам
З Eвангелля св. Марка Калі Езус выру­шыў у дарогу, падбег да Яго адзін чалавек, упаў перад Ім на калені і спытаўся ў Яго: “Настаўнік добры, што мне зрабіць, каб атрымаць у спадчыну жыццё вечнае?”    Езус сказаў яму: “Чаму называеш Мяне добрым? Ніхто не ёсць добрым, толькі адзін Бог. Ты ведаеш запаведзі: не распуснічай, не забівай, не крадзі, не сведчы ілжыва, н...

Кс. Уладзімір Гуляй

| Знаёмімся са святарамі
   Ксёндз   Уладзімір Гуляй - Нарадзіўся 15. 06 1975 г. у Ваўкавыску.- Вучыўся ў Вышэйшай Духоўнай семінарыі ў Гродне з 1992 – 1998 г.г.- Атрымаў святарскія пасвячэнні з рук біскупа Аляксандра Кашкевіча 26 чэрвеня 1999 г. (Гродна).- Вывучаў дагматычную тэалогію ў Каталіцкім Універсітэце ў Любліне з 1998 – 2000 г.г.- З 2000 г. – выкладчык ВДС у Гродне і ў Катэхетычным...

Ружанец – гэта малітва сэрца

| З жыцця Касцёла
” Ружанец – гэта мая любімая малітва! Такая цудоўная! Прыгожая - ў яе прастаце і глыбіні” Божы слуга Ян Павел II Папа Бэнэдыкт XVI адказаў так на пытанне пра тое, колькі ёсць шляхоў, што вядуць да Бога: “Столькі, колькі ёсць людзей”. Кастрычнік і звязанае з ім ружанцовае набажэнства з’яўляюцца нагодай для адкрыцця і ўпарадкавання шляха да Бога. Чаму ў нас існуюць праблемы з настойл...

Ружанцовы кастрычнік

| Дзіцячы куточак
Кастрычнік ланцужком Ружанца аперазаны, Свету надзею і радасць Нясе. Ружанец для людзей на Зямлю спасланы, Шмат ласк з неба ад Бога Прынясе. Малітва ружанцам па Свеце плыве, Яго таямніцы на зямлі Абвяшчае. У сэрцы чалавечыя ўпадае і Ніколі не гіне. Малітвай Марыйнай да Неба ўзносіцца. Ойча наш і Вітай Марыя Нясецца па свеце. І перад Божым тронам Рэхам разносіцца. Даверлів...

Тракельская Каралева! Я ёсць, памятаю, чуйваю!

| На шляху да святасці
Ноччу з 25 на 26 верасня б.г. дыяцэзіяльны санктуарый у Тракелях напоўніўся спевам і малітвамі ўдзельнікаў гродзенскага акадэмічнага душпастырства “Open”. 35 маладых людзей разам са сваім душпастырам кс. Антоніем Грэмзам прыехалі ў Тракелі на Марыйнае чуванне. Такім спосабам моладзь хацела ўрачыста пачаць новы акадэмічны год і падзякаваць за тры гады існавання душпастырства.    ...

Трэба дбаць пра цела, бо душа і так – несмяротная

| Слова рэдактара
Я не адшукаў, хто з’яўляецца аўтарам дадзенага выказвання, хоць знаходзячыся ў Рыме, часта чуў гэтыя словы з вуснаў многіх людзей. Сярод заблытанасцяў сучаснага света ўсё часцей паўстае ў чалавека пытане: “Першынство мае душа ці цела?”    Гэта вечная дылема. Асаблівую ўвагу трэба звярнуць на тое, што тут не ідзе размова пра тое, што было раней, але пра тое, што – самае важнае. Ц...

У імя Міласэрнасці

| З жыцця Касцёла
«Ідзіце да Мяне ўсе, што працуеце і стаміліся пад цяжарам, і Я дадам вам сілы. Вазьміце ярмо Маё на сябе ды вучыцеся ад Мяне, бо Я ціхі ды пакорлівы сэрцам, і знойдзеце спачынак душам вашым» Мц 11, 28 – 29     З 4 да 19 кастрычніка б.г. у нашай дыяцэзіі будзе адзначацца ТыдзеньМіласэрнасці. Тыдзень Міласэрнасці - гэта перыяд аказання бескарыслівай, выплываючай з люб...

Усміхнёмся ?

| Дзіцячы куточак
Паважаныя чытачы!    Часам у нашым жыцці здараюцца непрыемныя моманты, калі сум, роспач або расчараванне пранікаюць глыбока ў сэрца і афарбоўвюць усё ў чорна-белыя колеры. Тады жыццё здаецца невыносным. Апостал Павел звяртаецца да ўсіх вернікаў: “Заўсёды радуйцеся. Несупынна маліцеся, за ўсё дзякуйце; бо такая ёсць воля Божая ў Ісусе Хрысце для вас” (1 Тэс. 5,...

Францысканскаму ордэну 800 гадоў

| Юбілей
Святы Францішак з Асыжу жыў 44 гады. Першую палову свайго жыцця ён правёў цалкам бесклапотна. У 19 гадоў у яго адбылося ўнутранае навяртанне і ён прыняў рашэнне жыць паводле Евангелля Езуса Хрыста. Захоплены падчас св. Імшы ў дзень св. Мацвея словамі Евангелля пра тое, як былі пасланы апосталы абвяшчаць Божае слова, (Мц 10, 7-14) ён распазнаў сваё прызванне да апостальскага жыцця ...

Цераз прызму досведа

| З жыцця Касцёла
Размова з а. Леонам Кнабітам, бенедыкцінцам, знакамітым спаведнікам і рэкалекцыяністам, вядомым у Польшчы па многіх папулярных кнігах, радыё-і-тэлеперадачах. Раскажыце, калі ласка, нашым чытачам пра сябе.    Цераз тры месяцы мне споўніцца 80 гадоў. Я належу да ордэна бенедыкцінцаў, які быў заснованы св. Бэнэдыктам на мяжы V - VI ст. Наш кляштар у Тыньцы каля Кракав...

Ці можна верыць у сны?

| Задай пытанне
Што на гэты конт гаворыць Касцёл?   Сон мае шмат інтрыгуючых уласцівасцяў. Падчас сну чалавечая мускулатура знаходзіцца ў аслабленым стане, а рытм сэрца запавольваецца. Сон перадае эмацыянальны фон нашага жыцця. Вядома, што ён выконвае рэгенерыруючую функцыю арганізма, таму мы праводзім у сне аж 1\3 нашага жыцця. Паводле некаторых даследчыкаў гэтай з’явы сон з’яўляецца важным элеме...

Что такое целомудрие? Как оно соотносится с любовью? Как его сохранить?

| На шляху да святасці
К великому несчастью, многие сегодня относятся к человеку как к разумному животному. На фоне такого мышления целомудрие воспринимается как пустое место, которое надо поскорее заполнить удовольствиями. «Будем же есть, пить и наслаждаться, ибо завтра умрём!» – говорили язычники. Но ведь сделать наслаждение смыслом жизни – это ужасное обнищание человека.     Целомудрие означа...
Пры выкарыстанні матэрыялаў сайта газеты "Слова Жыцця" актыўная індэксуемая і прамая гіперспасылка на крыніцу абавязковая.
Слова Жыцця:  інфармацыйна–рэлігійная газета Гродзенскай дыяцэзіі; Год заснавання 1997.
Заснавальнік: Гродзенская Рыма–Каталіцкая Дыяцэзія; Выдаўца: Курыя Гродзенскай Дыяцэзіі;
Адрас: Гродна 230025, вул. К. Маркса, 4, тэл. (+375) 152 75-64-38; e-mail: Гэты адрас электроннай пошты абаронены ад спам-ботаў. У вас павінен быць уключаны JavaScript для прагляду.
Галоўны рэдактар кс. Юрый Марціновіч. Тэхнічны рэдактар Юрый Лавыш
Веб-версія: Аляксандр Лавыш, Андрэй Міскевіч

© All rights reserved.
Admining, migration, project and design site - Andrei Miskevich /Jan_Dax/
Back to Top