• Архіў нумароў
  • 2009
  • 12 (281), 14 чэрвеня 2009

У нумары 12 (281), 14 чэрвеня 2009:

XI нядзеля звычайная

З Eванг. св. Марка   XI нядзеля звычайная      Маючы ўпэўненасць у кожнай хвіліне, ведаем, што, калі прысутнічаем у целе, мы далёка ад Пана. Бо паступаем мы паводле веры, а не дзеля бачання. Аднак, маючы ўпэўненасць, мы больш хочам пакінуць цела і пасяліцца ў Пану. Таму стараемся падабацца Яму, ...

XIІ нядзеля звычайная

З Eванг. св. Марка   XII нядзеля звычайная       У той дзень, калі настаў вечар, Езус сказаў сваім вучням: «Пераправімся на той бок». Адпусціўшы людзей, яны забралі Яго з сабою, калі быў у чаўне. I былі з Ім іншыя чаўны.    I ўзнялася вялікая бура. Хвалі залівалі човен...

Аб'явы 281

| Дыяцэзія
Тракелі, 4 – 5 ліпеня 2009 г.Праграма ўрачыстасці, прысвечаная каранацыі абразу Тракельскай Божай Маці, які праслыў ласкамі Субота, 4 ліпеня 22.00 – Марыйны Заклік, 22.15 – выстаўленне Найсвяцейшага Сакрамэнту, адарацыя, 23.00 – канферэнцыя на тэму: “Марыя, я ёсць, памятаю, заўжды пільны!”, па...

Айцы-рэдэмптарысты

| Карані нашай веры
    Юбілейны год Айцы-рэдэмптарысты     Напэўна, адным з ордэнаў, якія вельмі шырока дзейнічаюць у Польшчы і на свеце, з’яўляецца ордэн рэдэмптарыстаў. Рэдэмптарысты – гэта дасведчаныя місіянеры, казнадзеі, рэкалекцыяністы. Ордэн дзейнічае як традыцыйна: навучаючы ў касцёле, так і цераз сродкі масавай інфармацыі: радыё, тэлебачанне і штодзённ...

Благаславенныя мучанікі нашай зямлі

| З жыцця Касцёла
Благаславенныя мучанікі нашай зямлі    Нядзеля 13 чэрвеня 1999 г. у гісторыях Польшчы і горада Варшавы ўпісалася “залатымі літарамі”. Беатыфікацыя такой вялікай групы палякаў: жанчынаў і мужчынаў, духоўных і свецкіх, якая адбылася дзякуючы Папу Яну Паўлу II, была сенсацыяй для тысячагоддзя хрысціянства.     Я думаю, што таксама ў Беларусі гэта...

Культ Найсвяцейшага Сэрца Езуса

| Сябры Бога
Культ Найсвяцейшага Сэрца Езуса     Чэрвень – гэта месяц, які асаблівым чынам прысвечаны ўшанаванню Найсвяцейшага Сэрца Езуса. Культ Сэрца Езуса пачаўся ў Сярэдневякоўі, але з пачатку ён меў прыватны характар, з цягам часу ахапіў шырокія слаі грамадства. Містыка Сярэдневякоўя спалучала культ Сэрца Езуса з вельмі жывым набажэнствам да Найсвяцейшай Раны ў боку Хрыста. П...

Марыйны санктуарый Гродзенскай дыяцэзіі

| Парафіі і святыні
Марыйны санктуарый Гродзенскай дыяцэзіі ў Тракелях “Пакалечаных, слабых Лечыш целы, Здаровымі іх робячы. Шмат сведчаць Тракелі, Колькі цудоўных Ласкаў атрымліваюць І прыхільнасць з неба маюць, Дзякуючы Тваёй дапамозе. Хто толькі са сваімі просьбамі Горнецца да Цябе, На ратунак прызывае ў патрэбе – Набывае, што просіць неадкладнаю Тут атрымліваюць тое, Чаго хто хоча. І хто ж ...

Найлепшая псіхалогія – гэта Евангелле

| На шляху да святасці
Найлепшая псіхалогія – гэта Евангелле     Размова з ксяндзом Паўлам Салабудам, псіхолагам     Ксёндз Павел, калі ласка, коратка прадстаўцеся нашым чытачам    Я – святар Гродзенскай дыяцэзіі. Атрымаў святарскія пасвячэнні ў 2004 г. у нашай гродзенскай катэдры. Пасля году практыкі ў Ваўкавыску біскуп Аляксандр накіраваў мяне вучыцца на дзённае...

Нумар 281: радком з дыяцэзіі

| Дыяцэзія
Дыяцэзія Пілігрымка надзеі     7 чэрвеня б.г. у рамках святкаванняў дыяцэзіяльнага дня Бацькі з Гродна ў Капцёўку адправілася чарговае пешае паломніцтва. Згодна з традыцыяй, якой паклаў пачатак ксёндз-канонік Лешак Дамагала, пасля ранішняй св. Імшы ў касцёле аа. францысканцаў у гэты дзень вернікі ішлі на пагорак Надзеі, каб у касцёле імя Унебаўз...

Нумар 281: радком с краіны

| Беларусь
Беларусь Пра дабрачынную місію Касцёла    3 чэрвеня б.г. у Мінску адбылася сустрэча прадстаўнікоў хрысціянскіх касцёлаў Беларусі з упаўнаважаным Еўрапейскай Камісіі на Беларусі Джонам Эрыкам Гользапфэлем. Каталіцкі Касцёл прадстаўляў мінска-магілёўскі Мітрапаліт, арцыбіскуп Тадэвуш Кандрусевіч. Падчас сустрэчы, ініцыятарам якой была міжверавызнан...

Нумар 281: радком са свету

| Свет
Свет Сусветны тыдзень на карысць міру {mosimage}   Па ініцыятыве Экуменічнай Рады Касцёлаў з 4 да 10 чэрвеня б.г. у Палесціне і Ізраілі праходзіў Сусветны тыдзень на карысць міру. Як праінфармавала ватыканскае радыё, яго адзначалі каля ста краінаў, дзе былі арганізаваны маніфестацыі і інфармацыйныя акцыі, які мелі мэту: зрабіць больш успрымальнай грамадскую думку, ...

Пажаданні 281

| Ад шчырага сэрца
◊◊◊     Вялебнаму ксяндзу Станіславу Лабану з нагоды мінулага дня Нараджэння перадаём самыя сардэчныя пажаданні: шчодрых Божых ласкаў, моцнага здароўя, апекі Божай Маці і дароў Святога Духа, шмат задавальнення і радасці ад кожнага дня душпастырскай працы. Члены хору, міністранты, клерык, парафіяне з Беняконяў ◊◊◊     ...

Споведзь душы

Споведзь душы Прабач мяне, Божа, калі я Дзесь дрэнае што і ўчыніў, Гады мае шчэ маладыя, Ды іх хтось на ключ зачыніў. Дзе ключ, каб адкрыць тыя дзверы, Што моцна трымаюць душу. Не дай мне пакутаў без меры, Дай волю мне, Божа, прашу. Дай руку мне, Божа, памілуй, Не дай мне ў бездань ступіць, Не дай мне ні цемры-магілы, Дазволь людзям шчыра служыць. Алесь Хітрун ...

Эўхарыстыя – Сіла жыцця

| З жыцця Касцёла
Эўхарыстыя – сіла жыцця    Апосталы разам з першымі хрысціянамі збіраліся з вялікай дбайнасцю кожную нядзелю дзеля ажыццяўлення Эўхарыстыі, якая з’яўляецца адлюстраваннем мукі, смерці і ўваскрасення Езуса. Хворым, якія не маглі ўдзельнічаць у “Ламанні Хлеба” пасля заканчэння літургіі прыносілі Цела Хрыста і такім чынам іх уключалі ў малітвы маладога Касц...
Пры выкарыстанні матэрыялаў сайта газеты "Слова Жыцця" актыўная індэксуемая і прамая гіперспасылка на крыніцу абавязковая.
Слова Жыцця:  інфармацыйна–рэлігійная газета Гродзенскай дыяцэзіі; Год заснавання 1997.
Заснавальнік: Гродзенская Рыма–Каталіцкая Дыяцэзія; Выдаўца: Курыя Гродзенскай Дыяцэзіі;
Адрас: Гродна 230025, вул. К. Маркса, 4, тэл. (+375) 152 75-64-38; e-mail: Гэты адрас электроннай пошты абаронены ад спам-ботаў. У вас павінен быць уключаны JavaScript для прагляду.
Галоўны рэдактар кс. Юрый Марціновіч. Тэхнічны рэдактар Юрый Лавыш
Веб-версія: Аляксандр Лавыш, Андрэй Міскевіч

© All rights reserved.
Admining, migration, project and design site - Andrei Miskevich /Jan_Dax/
Back to Top