• Архіў нумароў
  • 2009
  • 11 (280), 31 мая 2009

У нумары 11 (280), 31 мая 2009:

400 гадовы юбілей прысутнасці баніфратаў 2

| Юбілей
400 гадовы юбілей прысутнасці баніфратаў на ўсходніх землях     Нарыс пра гісторыю баніфратаў     Шпітальны ордэн імя св. Яна Божага (па лацінску: Ordo Hospitalarius sancti Joannis de De, а скарочана OH), які называўся ў Польшчы ордэнам баніфратаў (з лац.: “boni fratres” – добрыя браты), паўстаў у Грэнадзе (Іспанія) ў палове XVI ст. ...

Mаёвае набажэнства 3

| Хрысціянскія традыцыі
Mаёвае набажэнства     Кожны год на працягу маю ў нашых касцёлах і каплічках штодзённа ажыццяўляецца набажэнства дзеля ўшанавання Найсвяцейшай Марыі Панны ці маёвае набажэнства.     Святыня духовая     Святы Дух, які пасяліўся ў Марыі, зрабіў Яе дзявічай Маці Божага Сына. Марыя нагадвае ўсім пра дзеянне Святога Духа ў душы к...

Аб'явы 280

| Дыяцэзія
       Згодна з традыцыяй мінулых гадоў з нагоды дыяцэзіяльнага дня Бацькі, мы запрашаем 7 чэрвеня б.г. у пешае паломніцтва з касцёла імя Анельскай Божай Маці ў Гродне ў Капцёўку. Праграма пілігрымкі на дзень Бацькі: 7.00 – св. Імша ў касцёле аа. францысканцаў у Гр...

Зварот Касцёлу кляштара ў Гальшанах

Зварот Касцёлу кляштара ў Гальшанах     18 мая ў будынку кляштару аа. францысканцаў у Гальшанах адбылося пасяджэнне змешанай дзяржаўна-касцёльнай камісіі, падчас якой прадстаўнікі Касцёла і дзяржаўных уладаў падпісалі дамоўленасць аб перадачы і прыняцці кляштара францысканцаў ва ўласнасць Гродзенскай рымска-каталіцкай дыяцэзіі.    Як расказаў кс. Антоній...

Молитва

Молитва Молитва – наш компас земной и щит. Она и надежда, и наше спасение. И тот, кто ежедневно её творит,- Он выбрал правильное направление. С молитвой ложитесь, с нею вставайте, В дорогу берите её. Греху в свое сердце войти не давайте, Чтоб всегда было чистым сердце твоё. Пусть поселится в нём наш любимый Спаситель. Это Он подарил нам молитву. Идите в костёлы &ndash...

Мужны сведка веры

| Юбілей
70 гадоў святарства кардынала Казіміра Свёнтка Мужны сведка веры     8 красавіка 2009 г. Яго Эмінэнцыя кардынал Казімір Свёнтэк адзначыў 70-ую гадавіну святарскіх пасвячэнняў. 18 гадоў таму назад 21 мая 1991 г. кс. Казімір Свёнтэк прыняў біскупскую сакру, 24 мая ў гродзенскай катэдры кардынал цэлебраваў урачыстую юбілейную св. Імшу. З нагоды гэтых знаменных юб...

Найсвяцейшай Тройцы

З Eванг. св. Мацвея   Найсвяцейшай Тройцы       Адзінаццаць вучняў пайшлі ў Галілею на гару, куды загадаў ім Езус. I калі Яго ўбачылі, пакланіліся Яму, але некаторыя засумняваліся. Тады Езус наблізіўся да іх і сказаў ім: «Дадзена Мне ўсялякая ўлада на небе і на зямлі. Дык ідзіце і навучайце ўс...

Нумар 280: радком з Ватыкану

| Ватыкан
Ватыкан Пра гераічнасць цнотаў Яна Паўла II     13 мая б.г.у Ватыкане камісія, у складзе з дзевяці тэолагаў выдала дакумент пра гераічнасць цнотаў Яна Паўла II. Гэта важны, адзін з апошніх, этап беатыфікацыйнага працэсу. Некалькі месяцаў ішла падрыхтоўка гэтай кнігі (position) на тэму цнотаў Яна Паўла II, якая мае 2500 старонкаў. Час падрыхтоўкі яе – г...

Нумар 280: радком з дыяцэзіі

| Дыяцэзія
Дыяцэзія Дабрачынная акцыя     31 мая б.г. з нагоды дня Дзіцяці ў тэатры Лялек у Гродне адбудзецца ў 17.00 дабрачынны канцэрт “Промень надзеі”. Арганізатарам акцыі з’яўляецца гродзенская Карытас і студэнцкі клуб валанцёраў. Арганізатары звяртаюцца да ўсіх людзей добрай волі, каб дапамаглі хворым дзецям і тым, якія знаходзяц...

Нумар 280: радком с краіны

| Беларусь
Беларусь Дзень духоўных сустрэчаў у Мінску    20 мая 2009 г. у мінскай парафіі імя св. Яна Хрысціцеля (Серабранкаўскі дэканат) адбылася сустрэча святароў, манахаў і сёстраў з розных манаскіх ордэнаў архідыяцэзіі. Традыцыйная сустрэча складалася з дзвюх часткаў: малітоўных набажэнстваў і абмеркавання арганізацыйных справаў. Арцыбіскуп, мінска-маг...

Нумар 280: радком са свету

| Свет
Свет Бэнэдыкт XVI – у Монтэ-Касіна     24 мая б.г. Бэнэдыкт XVI пабываў у Монтэ-Касіна. Рана Папа, перш чым адправіцца на ўзгорак, цэлебраваў на стадыёне ў г. Касіна св. Імшу, якую апоўдні закончыла малітва Анёл Панскі. Затым ён адправіўся аўтамабілем у абацтва, якое было заснавана ў 530 г. святым Бэнэдыктам – першым заступнікам Еўропы, якім абвясціў яг...

Пажаданні 280

◊◊◊     Шаноўнаму ксяндзу Францішку Галдысю з нагоды 40-ка годдзя святарства хочам перадаць самыя прыгожыя пажаданні: Божага благаславення на кожны дзень святарскай паслугі, зычлівых людзей, якія гатовы заўжды дапамагчы ксяндзу. Няхай добры Бог адорвае Вас сваімі ласкамі і благаславеннем, каб і далей Вы маглі будаваць Божае Валадарства на зямлі! Жадаем...

Папа Бэнэдыкт XVI на Святой Зямлі

12 замежнае падарожжа Святога Айца Папа Бэнэдыкт XVI на Святой Зямлі     8 - 15 мая б.г., ідучы следам за Янам Паўлам II, Бэнэдыкт XVI наведаў Іярданію, Ізраіль і Палесцінскую Аўтаномію. Падчас візіту Папа закрануў 4 вялікія тэмы: у Іярданіі ён гаварыў пра Касцёл, у Ерузаліме – пра мір, у Бэтлееме – пра жыццё, у Назарэце – пра сям’ю. Візіт Бэ...

Спасланне Святога Духа

Спасланне Святога Духа    Урачыстасць Спаслання Святога Духа – адно з найважнейшых святаў у Касцёле, якое адзначаецца праз 50 дзён пасля Змёртвыхпаўстання Езуса. Спасланне Святога Духа завяршылакончы працэс Аб’яўлення, пачаты ў Старым Запавеце. Гэты дзень можна назваць пачаткам Касцёла.    Касцёл нагадвае, што Пяцідзесятніца з’яўляецца вык...

Спасланне Святога Духа

З Eванг. св. Яна   Спасланне Святога Духа       Калі быў вечар таго першага дня тыдня, і дзверы дома, дзе збіраліся вучні, былі замкнёныя ад страху перад юдэямі, прыйшоў Езус і стаў пасярэдзіне, і сказаў ім: «Спакой вам!» I, сказаўшы гэта, паказаў ім рукі і бок. Узрадаваліся вучні,...

Сярэбраны юбілей святарства

| Юбілей
Сярэбраны юбілей святарства     4 чэрвеня б.г. ксёндз-пралат Вітальд Лазавіцкі, пробашч парафіі імя Унебаўзяцця НМП і св. Язафата Кунцэвіча ў Сапоцкіне адзначае 25-ці годдзе святарскіх пасвячэнняў. Такога роду юбілей з’яўляецца часам роздуму над асабістай гісторыяй, ці верны ты ўласнаму прызванню. Таму няхай гэтая размова з кс. Вітальдам будзе скарочаным апавяданнем пра...

Як выхоўваць? - 10

Як выхоўваць? Святы Юзаф Каласанс і пабожныя школы        Педагагічная інтуіцыя св. Юзафа Каласанса (1556 –1648) знайшла адлюстраванне 345 гадоў пазней у дакументах II Ватыканскага Сабору: “Прыгожа і вельмі знамянальна – прызванне ўсіх тых, хто дапамагае бацькам выконваць іх абавязкі, выхоўваючы іх дзяцей у школах...”  &n...
Пры выкарыстанні матэрыялаў сайта газеты "Слова Жыцця" актыўная індэксуемая і прамая гіперспасылка на крыніцу абавязковая.
Слова Жыцця:  інфармацыйна–рэлігійная газета Гродзенскай дыяцэзіі; Год заснавання 1997.
Заснавальнік: Гродзенская Рыма–Каталіцкая Дыяцэзія; Выдаўца: Курыя Гродзенскай Дыяцэзіі;
Адрас: Гродна 230025, вул. К. Маркса, 4, тэл. (+375) 152 75-64-38; e-mail: Гэты адрас электроннай пошты абаронены ад спам-ботаў. У вас павінен быць уключаны JavaScript для прагляду.
Галоўны рэдактар кс. Юрый Марціновіч. Тэхнічны рэдактар Юрый Лавыш
Веб-версія: Аляксандр Лавыш, Андрэй Міскевіч

© All rights reserved.
Admining, migration, project and design site - Andrei Miskevich /Jan_Dax/
Back to Top