• Архіў нумароў
  • 2009
  • 10 (279), 17 мая 2009

У нумары 10 (279), 17 мая 2009:

«Салідарныя з Папам»

| Беларусь
«Салідарныя з Папам»новая душпастырская праграма каталіцкага Касцёла ў Беларусі    3 красавіка 2009 г. у Мінску на пленарным пасяджэнні каталіцкія біскупы Беларусі прынялі рашэнне паслаць ліст да Святога Айца, у якім запэўніваецца пра духоўнае адзінства біскупаў, святароў, кансэкраваных асобаў у Беларусі з Пятром ...

400 гадовы юбілей прысутнасці баніфратаў

| Юбілей
400 гадовы юбілей прысутнасці баніфратаў на ўсходніх землях    Баніфраты ў Польшчы адзначаюць у гэтым годзе 400 гадовы юбілей сваёй прысутнасці на польскіх землях, а калісьці - і на тэрыторыях Вялікага княства Літоўскага. Каб напомніць пра гэтую доўгую гісторыю іх існавання, згадаць важныя для яе постаці і падзеі, вырашылі час ад 8 сакавіка 2009 г. да 8 сакавіка 2010...

Mаёвае набажэнства 2

| Хрысціянскія традыцыі
Mаёвае набажэнства     Кожны год на працягу маю ў нашых касцёлах і каплічках штодзённа ажыццяўляецца набажэнства дзеля ўшанавання Найсвяцейшай Марыі Панны ці маёвае набажэнства.         Маці Касцёла    Маці Касцёла Гэтае акрэсленне выйшла ад Папы Паўла VI. У апостальскай адгартацыі “Marialis cultus” ён растлумачвае, што Марыя з’я...

VІ Вялікодная нядзеля

З Eванг. св. Яна   VI Вялікодная нядзеля       Езус сказаў сваім вучням: «Як Мяне палюбіў Айцец, так і Я палюбіў вас. Заставайцеся ў Маёй любові. Калі будзеце захоўваць Мае запаведзі, застанецеся ў любові Маёй, як і Я захаваў запаведзі Айца Майго і застаюся ў Ягонай любові.  &n...

VІІ Вялікодная нядзеля

З Eванг. св. Яна   VII Вялікодная нядзеля       Езус узняў вочы свае да неба і маліўся такімі словамі: «Ойча святы, захавай іх у імені Тваім, якое Ты даў Мне, каб яны былі адно, як і Мы. Калі Я быў з імі, Я захоўваў іх у імені Тваім, якое Ты даў Мне. Я збярог, і ніхто з іх не загінуў, апр...

Аб'явы 279

| Дыяцэзія
       Парафія імя Божай Міласэрнасці і імя св. Францішка Ксаверыя катэдральнага касцёла ў Гродне запрашаюць ў паломніцтвы: 1. Гродна – Мінск– Будслаў – Мосар – Гродна,6 - 7 чэрвеня. 2. Гродна – Святая Ліпка – Гечвалд – Гданьск &ndas...

Даверыць свае справы Яснагурскай Маці

Пілігрымка ў Капцёўку з нагоды дыяцэзіяльнага дня Маці Даверыць свае справы Яснагурскай Маці     Сёлетняя пілігрымка з Гродна ў Капцёўку з нагоды дыяцэзіяльнага дня Маці была выключная. У гэты прыгожы і пагодны майскі дзень шматлікія маладыя людзі з гродзенскіх парафій падтрымалі сваіх маці ў высілках падарожжа і ў малітоўных просьбах. На сустрэчу з Божай Маці на пагор...

Дарагія сябры!

Дарагія сябры! Заканчваецца навучальны год.У многіх з вас – наперадзе залікі і экзамены. Каб падняць ваш настрой, мы прапануем вам некалькі цытатаўса сшыткаў вашых равеснікаў па розных прадметах.    Літаратура    Яго трыццацігадовы сябар пасля заканчэння вну дапусціў сужэнства. Паводзіны дзяцей далёка адыходзяць ад рэчаіснасці. Вакульс...

Дні моладзі ў Іўі

Дні моладзі ў Іўі     З 8-10 мая б.г. парафія імя св. Пятра і Паўла ў Іўі прымала 700 маладых людзей з усіх закуткоў Гродзенскай дыяцэзіі. Моладзь прыехала з 45 парафій Гродзеншчыны. Галоўным арганізатарам сустрэчы быў ксёндз Антоній Грэмза. Гаспадар парафіі – ксёндз-дзекан Ян Гавецкі прыняў усіх з ахвотай і вельмі добра падрыхтаваў гэтае мерапрыемства. Дэвізам сустрэчы ...

Ёсць адно нашае жыццё

21 мая - Унебаўшэсце Пана Ёсць адно нашае жыццё:тут на зямлі і там у небе...,а будуе яго нашая любоў Ксёндз М. Маліньскі

Малітва

Малітва Прад Табою, мой Божа, Я ўпаду на калені. На зямлі, як на ложы, Прастаю ў маленні. Памалюся за хату, За Радзіму, за стол, Каб заўжды быў багатым Беларускі народ. А яшчэ памалюся, Каб не ўзнікла вайна, Памалюся за мову, Каб не ўмерла яна. Каб яе ўсім сэрцам Палюбіў кожны з нас, Каб заўжды белы бусел З поўдня лётаў да нас. Каля свечкі нязгаснай Галаву нахілю: &l...

Нумар 279: радком з Ватыкану

| Ватыкан
Ватыкан Пяцёра новых святых     26 красавіка б.г. Бэнэдыкт XVI узначаліў на плошчы імя св. Пятра першую ў гэтым годзе кананізацыю. Ён абвясціў святымі пяцёра благаславёных: чатырох італьянцаў і аднаго партугальца. У казанні Папа заклікаў прысутных, каб яны дзякавалі Богу за дар святасці, “які зіхаціць у Касцёле з асаблівай прыгажосцю ў Арканджэла Тадзі...

Нумар 279: радком з дыяцэзіі

| Дыяцэзія
Дыяцэзія Перад каранацыяй цудоўнага абраза     16 мая б.г. у дыяцэзіяльным Марыйным санктуарыі ў Тракелях адбылася ўрачыстая св. Імша, падчас якой біскуп А. Кашкевіч асвяціў копіі абраза Тракельскай Божай Маці. Яны былі перададзены групам вернікаў з дыяканатаў дыяцэзіі. Ужо хутка ў парафіях дыяцэзіі пачнецца перагрынацыя копій цудоўнага абраза...

Нумар 279: радком с краіны

| Беларусь
Беларусь Перагрынацыя абразу Міласэрнага Езуса і рэліквіі бл. кс. Міхала Сапоцькі на Магілёўшчыне    Пасля перагрынацыі ў мінскіх парафіях абраз Міласэрнага Езуса і рэліквіі бл. Міхала Сапоцькі павандравалі на Магілёўшчыну. 1 мая б.г. іх прывіталі ў бялынічскай парафіі, вядомай па цудоўнаму абразу Бялынічскай Божай Маці, якая паводле традыцыі &ld...

Нумар 279: радком са свету

| Свет
Свет Катэхетычны кангрэс     5 – 7 мая б. г. у Рыме адбыўся XI Еўрапейскі катэхетычны кангрэс. Ён быў арганізаваны па ініцыятыве Рады Канферэнцыі Біскупаў Еўропы. У ім прыняло ўдзел 65 дэлегатаў з 27 еўрапейскіх краінаў, у тым ліку і з Беларусі. Падчас дыскусіі былі закрануты такія тэмы, як роля асабістага прыкладу ў першым абвяшчэнні веры і ўдзел свецкіх ў аб...

Пажаданні 279

Усім працаўнікам, сёстрам з манаскіх ордэнаў гродзенскай Карытас на чале з ксяндзом-дырэктарам Віталіем Дабраловічам з нагоды 15-ці годдзя дзейнасці хочам перадаць самыя сардэчныя пажаданні: шчодрых Божых ласкаў, шмат сілаў і стойкасці на дальнейшыя гады працы. Мы хочам сардэчна падзякаваць за ўсякую, а такую неабходную дапамогу і падтрымку для тых, хто гэтага ве...

Пастырскі ліст біскупа на каранацыю абраза

Пастырскі ліст біскупа Аляксандра Кашкевіча НА каранацыю абразА Тракельскай Божай Маці    Дарагія ў Хрысце сёстры і браты!    Святы Айцец Бэнэдыкт XVI цераз пасрэдніцтва Кангрэгацыі Божага Культу і Дысцыпліны Сакрамэнтаў адарыў прывілеем: ускласці папскія кароны на цудоўны абраз Тракельскай Божай Маці. Дзень каранацыі будзе літургічным урачыстым акта...

Самы шчаслівы дзень у жыцці дзіцяці

Самы шчаслівы дзень у жыцці дзіцяці    Ужо хутка ў касцёлах нашай дыяцэзіі пачнуцца ўрачыстасці Першай Камуніі. Згодна з рэкамендацыяй пастыра дыяцэзіі біскупа Аляксандра Кашкевіча да Першай Споведзі і св. Камуніі могуць быць дапушчаны дзеці пасля адпаведнай двухгадовай катэхетычнай падрыхтоўкі. У “ёй бярэ ўдзел уся парафіяльная супольнасць. Аднак асноўны цяжар кладзец...

Сустрэча Taize у Вільні

Сустрэча Taize у Вільні     З 1 да 3 мая 10 000 маладых людзей прыбыло ў Вільню па запрашэнні супольнасці з Taize. Вось ужо на працягу 30 гадоў яна праводзіць “паломніцтва даверу па зямлі”, у якім прымала ўдзел шмат пакаленняў маладых асобаў з усіх кантынентаў. Галоўнай тэмай экуменічнай сустрэчы Taize з’яўляецца інтэграцыя хрысціянскіх народаў &nb...

Як выхоўваць? - 9

Як выхоўваць?     Святы Філіп Нэры – геніяльны педагог “Ад Божай Ласкі”     26 мая Касцёл успамінае св. Філіпа Нэры (1515 – 1595), апостала Рыму. Пара, у якую жыў гэты святар, як заўважыў кардынал Джон Генры Ньюман, была перыядам выпрабаванняў веры, маральнага ўпадку, згасання Божага духу і пачуцця звышнатуральнасці. Парадаксальна, ал...
Пры выкарыстанні матэрыялаў сайта газеты "Слова Жыцця" актыўная індэксуемая і прамая гіперспасылка на крыніцу абавязковая.
Слова Жыцця:  інфармацыйна–рэлігійная газета Гродзенскай дыяцэзіі; Год заснавання 1997.
Заснавальнік: Гродзенская Рыма–Каталіцкая Дыяцэзія; Выдаўца: Курыя Гродзенскай Дыяцэзіі;
Адрас: Гродна 230025, вул. К. Маркса, 4, тэл. (+375) 152 75-64-38; e-mail: Гэты адрас электроннай пошты абаронены ад спам-ботаў. У вас павінен быць уключаны JavaScript для прагляду.
Галоўны рэдактар кс. Юрый Марціновіч. Тэхнічны рэдактар Юрый Лавыш
Веб-версія: Аляксандр Лавыш, Андрэй Міскевіч

© All rights reserved.
Admining, migration, project and design site - Andrei Miskevich /Jan_Dax/
Back to Top