• Архіў нумароў
  • 2009
  • 9 (278), 3 мая 2009

У нумары 9 (278), 3 мая 2009:

IV Вялікодная нядзеля

З Eванг. св. Яна   IV Вялікодная нядзеля       Езус сказаў: «Сапраўды, сапраўды кажу вам: хто ўваходзіць не праз браму на авечы двор, але залазіць інакш, той злодзей і злачынец. А хто ўваходзіць праз браму, той пастыр авечак. Брамнік яму адчыняе, і авечкі слухаюцца голасу ягонага; кліча ...

Mаёвае набажэнства

| Хрысціянскія традыцыі
Mаёвае набажэнства         Кожны год на працягу маю ў нашых касцёлах і каплічках штодзённа ажыццяўляецца набажэнства дзеля ўшанавання Найсвяцейшай Марыі Панны ці маёвае набажэнства.       Езуіты паклалі пачатак маёваму набажэнству. Спачатку яго ажыццяўлялі ў Рыме, потым – у манаскіх касцёлах. Паводле звычаю набажэнства праходзіла перад выстаўл...

V Вялікодная нядзеля

З Eванг. св. Яна   V Вялікодная нядзеля       Езус сказаў сваім вучням: «Я - сапраўдная вінаградная лаза, а Айцец Мой - вінаградар. Кожную галінку ўва Мне, якая не прыносіць плоду, Ён адразае, і кожную, якая дае плод, ён ачышчае, каб давала яшчэ больш пладоў. Вы ўжо чыстыя дзякуючы слову,...

Аб'явы 278

| Дыяцэзія
       З благаславення біскупа Аляксандра Кашкевіча з 8 да 10 мая б.г. у Іўі адбудзецца дыяцэзіяльная сустрэча моладзі, якая пройдзе пад дэвізам:“Бог ёсць жыццё”.      Праграма дзён моладзі:      пятніц...

Для мамы

Для мамы Дарагая Матуля, па старому звычаю, З букетам кветкаў перад Табой стаю, І слоў сардэчных хачу выказаць мноства, Але ці змагу, ці асмелюся. Сэрца з узрушэння так моцна б’ецца. Ты ведаеш, матуля, што ў ім хаваецца. Я хацеў бы прыгожымі выразіць словамі Пачуцці, якія ў сэрцы хаваю. Але не магу сказаць больш чым тое, што люблю Цябе ...

Жыццё і дзейнасць св. Паўла-апостала

Жыццё і дзейнасць св. Паўла-апостала     25 –26 красавіка б.г. у рамках года св. Паўла, які адзначае паўсюдны Касцёл, у Вышэйшай Духоўнай семінарыі ў Гродне адбыўся міжнародны навуковы сімпозіум на тэму: “Жыццё і дзейнасць св. апостала Паўла”. Мэта сустрэчы тэолагаў з Польшчы, Літвы, Рыму і Беларусі – наблізіць постаць Апостала народаў і яго місіянерск...

Нумар 278: радком з Ватыкану

| Ватыкан
Ватыкан Сустрэча Папы з прэзідэнтам Беларусі     27 красавіка б.г. Папа Бэнэдыкт XVI сустрэўся ў Ватыкане з прэзідэнтам Аляксандрам Лукашэнкам. Беларускі прэзідэнт, вітаючыся з Бэнэдыктам XVI, заўважыў, што іхняя сустрэча адкладвалася на працягу доўгага часу, але ўрэшце адбылася. Далей Святы Айцец і беларускі палітык перайшлі ў папскую бібліятэку, дзе размаў...

Нумар 278: радком з дыяцэзіі

| Дыяцэзія
Дыяцэзія Урачыстасць у Квасоўцы     10 мая б.г. у 10.00 адбудзецца ўрачыстае ўнясення рэліквіі благаславёнай Маці Цыліны Бажэнцкай у парафію імя Беззаганнага Зачацця НПМ у Квасоўцы. Святую Імшу будуць цэлебраваць гродзенскі біскуп Аляксандр Кашкевіч і віцебскі біскуп Уладзіслаў Блін. Нагадаем, што ксёндз Ян Занеўскі, пробашч квасоўскай парафіі,...

Нумар 278: радком с краіны

| Беларусь
Беларусь Хрыстус – Валадар Міласэрнасці    Напярэдадні свята Божай Міласэрнасці ў мінскай архікатэдры адбыўся сімпозіум на тэму: “Хрыстус – Валадар Міласэрнасці”. Перагрынацыя абразу Божай Міласэрнасці і рэліквіі бл. кс. Міхала Сапоцькі па парафіях Мінска-Магілёўскай архідыяцэзіі дала пачатак гэтаму святкаванню. Перад сімпо...

Нумар 278: радком са свету

| Свет
Свет Гадавіна беатыфікацыі заснавальніцы назарэтанкаў     У красавіку б.г. спаўняецца 20-ая гадавіна беатыфікацыі с. Францішкі Сядліскай (1842 – 1902), заснавальніцы манаскай супольнасці імя Найсвяцейшай Сям’і з Назарэту. Цэнтральныя юбілейныя ўрачыстасці адбыліся 26 красавіка б.г. у Рашковай Волі – месцы нараджэння благаславёнай. У тутэйшым касцёл...

Пажаданні 278

| Ад шчырага сэрца
Віншуем Яго Эксцэленцыю, вялебнага біскупа Аляксандра Кашкевіча, ардынарыя Гродзенскай дыяцэзіі з Імянінамі. Жадаем Вам моцнага здароўя, доўгіх гадоў жыцця, радасці і задавальнення з-за ўмацавання веры сярод дыяцэзіянаў. Няхай Міласэрны Езус вядзе Вас кожны дзень і дае свайго Духа мудрасці падчас прыняцця цяжкіх рашэнняў. Няхай Бог, я...

Пасланне Святога Айца Бэнэдыкта XVI

Пасланне Святога АйцаБэнэдыкта XVI на 46-ы Сусветнытыдзень малітваў за пакліканні    Шаноўныя біскупы і святары! Дарагія браты і сёстры!     З нагоды Сусветнага дня малітваў за пакліканні і кансэкраванае жыццё, які адзначаем 3 мая 2009 г. у IV нядзелю пасля Вялікадня, я рады, што магу запрасіць увесь Божы люд да роздуму над тэмай: “Давер перад аб...

Разважанні пра мацярынства

Разважанні пра мацярынства    Маці – гэта самая важная асоба для дзіцяці. Моцная сувязь паміж імі ўзнікае ўжо з самага зачацця. Спосаб, з дапамогай якога маці прымае вестку, што пад яе сэрцам існуе новае жыццё, астаўляе трывалы след у псіхіцы дзіцяці. Калі маці прыме новае жыццё з любоўю і са згодай, то гэта запэўніць немаўлятку ў будучым пачуццё ўласнай годнасці, радасц...

Святыня, прыцягальная сваім хараством і духоўнасцю

Святыня, прыцягальнаясваім хараством і духоўнасцю     Вось ужо на працягу некалькі гадоў практыкуючыя католікі Гродзеншчыны і ўдзельнікі краязнаўчых вандроўкаў мэтай сваіх падарожжаў могуць выбраць Капцёўку. Яшчэ нядаўна малавядомая мясцовасць ля горада стала месцам, да якога ідуць шматлікія паломніцтвы. Акружэнне касцёла стварае малітоўны настрой. Перад вачамі гасцей паўстае ...

Семья и Евхаристия

Семья и Евхаристия     Сегодня семья переживает много проблем. Это внешние сложности, которые люди больше всего замечают и считают причиной семейных трудностей: отсутствие жилья, хорошо оплачиваемой работы, недостаток средств для достойной жизни, ограниченные возможности для обеспечения детей хорошим образованием, неясное будущее. Это также – нравственные проблемы: отсутс...

Хваліце ўпрыгожаныя лугі

Май - месяц, прысвечаны Марыі Хваліце ўпрыгожаныя лугі

Як выхоўваць? - 8

Як выхоўваць? Святы Ігнацый Лаёла і езуіцкая педагогіка     Канец Сярэдневякоўя – гэта складаны перыяд для Касцёла: падзенне аўтарытэту клеру, выступленні Марціна Лютэра (1517) і паўстанне пратэстантызму, развіццё Рэнесансу (вяртанне да старажытнай культуры). Дзеля абароны веры і каталіцкага выхавання ад рэфармацыі быў скліканы Трыдэнцкі Сабор (1545 – 1563), ...
Пры выкарыстанні матэрыялаў сайта газеты "Слова Жыцця" актыўная індэксуемая і прамая гіперспасылка на крыніцу абавязковая.
Слова Жыцця:  інфармацыйна–рэлігійная газета Гродзенскай дыяцэзіі; Год заснавання 1997.
Заснавальнік: Гродзенская Рыма–Каталіцкая Дыяцэзія; Выдаўца: Курыя Гродзенскай Дыяцэзіі;
Адрас: Гродна 230025, вул. К. Маркса, 4, тэл. (+375) 152 75-64-38; e-mail: Гэты адрас электроннай пошты абаронены ад спам-ботаў. У вас павінен быць уключаны JavaScript для прагляду.
Галоўны рэдактар кс. Юрый Марціновіч. Тэхнічны рэдактар Юрый Лавыш
Веб-версія: Аляксандр Лавыш, Андрэй Міскевіч

© All rights reserved.
Admining, migration, project and design site - Andrei Miskevich /Jan_Dax/
Back to Top